20 najbardziej intrygujących bibliotek świata

 

Korytarze wypełnione rzędami książek, półmrok i cisza, przerywana gdzieniegdzie szelestem kartek... ta wyjątkowa atmosfera wpływa na to, że biblioteki często mogą wydawać się niemal świętym miejscem. 

 

 

Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania

Biblioteka w klasztorze Escorial, założona przez Filipa II, zyskała miano literackiego klejnotu stolicy Hiszpanii. Sufit budynku zdobią freski inspirowane siedmioma sztukami wyzwolonymi (dla niewtajemniczonych przypominamy, że są to: arytmetyka, astronomia, geometria, dialektyka, gramatyka, muzyka, retoryka), więc bibliofilu, gdziekolwiek nie spojrzysz, po prostu musisz się zachwycić. Część główna, El Salón Principal, wygląda wręcz jak pięknie zdobiona katedra, a nie jedynie świątynia literatury. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Królewska Biblioteka, Kopenhaga, Dania

Siedziba Duńskiej Biblioteki Królewskiej, malowniczo położona w sąsiedztwie portu w Kopenhadze, zwana jest nie bez przyczyny „czarnym diamentem”. Swój nowoczesny design zawdzięcza architektom z pracowni Schmidt Hammer Lassen. Składa się z dwóch czarnych, lekko pochylonych brył, w kształcie kostek, połączonych atrium. Fasada biblioteki stanowi mozaikę marmuru i szkła, dzięki czemu odwiedzający bibliotekę mogą podziwiać morze. Tylko czy w tak ciekawym otoczeniu można się skupić na lekturze?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Joanina, Uniwersytet w Coimbrze, Portugalia

Barokowa Biblioteka Joanina, jest częścią Uniwersytetu w Coimbrze, oferuje bibliofilom luksusowe warunki. Zbiory mieszczą się w trzech dużych pomieszczeniach, które oddzielają od siebie pokryte zdobieniami łuki. Odwiedzający mają wrażenie, że ściany wypełnione są książkami od podłogi aż po… niebo, czyli w tym przypadku bogato malowany sufit z pozłacanymi elementami z drewna.

Biblioteka powstała w XVIII wieku za panowania Jana V.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanowa Biblioteka Południowej Australii, Adelajda, Australia

Szklany dach biblioteki ujarzmia australijskie jasne słońce, pozwalając promieniom na nieśmiały taniec w pomieszczeniach i czyni skrzydło Mortlock, należące do Stanowej Biblioteki Południowej Australii jednym z najpiękniejszych obiektów na świecie. Budynek został otworzony 1884 roku jako biblioteka publiczna, muzeum i galeria sztuki, a obecnie jest atrakcją turystyczną dla każdego mola książkowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Opactwa Benedyktynów, Admont, Austria

Biblioteka Opactwa Benedyktynów jest zaliczana do największych na świecie bibliotek klasztornych i uznawana za przykład geniuszu sztuki barokowej. Bogactwo stylu zawdzięcza architektowi Josepowi Hueberowi, który w 1776 zaprojektował przestrzeń liczącą 70 metrów długości, 14 szerokości i 13 wysokości, mogącą pomieścić nawet 70.000 woluminów.Charakterystyczne są także freski na suficie biblioteki, autorstwa Bartolomeo Altomonte, inspirowane ideami Oświecenia, przede wszystkim historią ludzkiego poznania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Centralna w Seattle, Stany Zjednoczone

Biblioteka Centralna w Seattle, futurystyczny, 56-metrowym budynek, wykonanym ze stali i szkła, jest sercem bibliotek publicznych w mieście. Twórcy tego wyjątkowego miejsca, Rem Koolhaas i Joshua Prince-Ramus, zaprojektowali powierzchnię dla niemal 1,5 miliona książek, które “żyją” tu w symbiozie z innymi elementami designu, jakby otulone szklanym płaszczem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portugalska Czytelnia Królewska, Rio De Janeiro, Brazylia

Portugalska Czytelnia Królewska, zawiera największy zbiór portugalskich prac, dostępny poza Portugalią. Ten neogotycki budynek został ukończony w 1887 roku. Zachwyca kompozycją szkła i żelaza – szklana kopuła czytelni pozwala na lekturę w komfortowych warunkach, a eleganckie żyrandole nadają wnętrzu unikalny klimat. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Wydziału Ekonomicznego, Wiedeń, Austria

Cały nowy kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu wyróżnia się futurystyczną architekturą, ale zdecydowanie w tej kategorii wygrywa biblioteka zaprojektowana przez uznaną architektkę Zahę Hadid. Śnieżnobiałe, jasne wnętrze tworzy przestrzeń przywodzącą na myśl kanion. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby można było się w nim wygodnie uczyć, ale także nawiązywać kontakty społeczne.

 

 

 

Biblioteka Uniwersytetu Fabra, Barcelona, Hiszpania

W kampusie barcelońskim Uniwersytetu Pompeu Fabra znajduje się ukryty klejnot, idealny dla każdego bibliofila. Trudno uwierzyć, że w miejscu dawnego zbiornika wodny z końca XIX wieku, w którego projektowaniu wziął udział sam wielki Gaudi, znajduje się teraz biblioteka. Warto do niej dotrzeć nie tylko ze względu na księgozbiory, ale także, by obejrzeć niebanalna konstrukcję z labiryntu łuków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Codrington, Oxford, Anglia

 

W Oxfordzie, jak na uniwersyteckie miasto przystało, istnieje wiele bibliotek i niemal wszystkie piękne. Żadna jednak nie dorównuje Bibliotece Codrington. Budynek ukończono w 1751 r. Jego znakiem rozpoznawczym jest jasna przestrzeń oraz rzędy półek w czarnym drewnie i kształtne rzeźby. Wrażenie idealnego bezruchu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Jeden z trzech obiektów Biblioteki Kongresu, budynek im. Thomasa Jeffersona występował już w niejednym filmie. Ale prawdziwymi bohaterami tego miejsca są 32 miliony skatalogowanych książek ... oraz imponująca architektura. Neoklasycystyczny budynek powstał w 1897 rok, a jego wnętrze zdobią malowidła i rzeźby autorstwa amerykańskich artystów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Biblioteka Aleksandryjska, Alexandria, Egipt

 

Biblioteka Aleksandryjska składa dzisiaj hołd swojej starożytnej poprzedniczce w najlepszy możliwy sposób. Nowoczesny kompleks biblioteczny z widokiem na Morze Śródziemne stoi w pobliżu miejsca, w którym niegdyś znajdował się oryginał. Obiekt może pomieścić nawet osiem milionów książek. Główna czytelnia zajmuje imponującą przestrzeń 70.000 metrów kwadratowych i jest zlokalizowana na 11 poziomach zaprojektowanych w kaskadowym kształcie. Melanż starożytnego majestatu i nowoczesnej architektury!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Narodowa, Paryż, Francja

 

Najpiękniejsza część Biblioteki Narodowej Francji znajduje się w dawnej siedzibie. „Książkowym turystom” szczególnie imponuje czytelnia przy Rue Richelieu, zaprojektowana przez Henri’ego Labrouste’a. Kopuła sufitu, jest jak oczy nieba, filtruje światło słoneczne i czyni czytanie w tym miejscu wspaniałym doznaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sala teologiczna biblioteki opactwa Strahov, Praga, Republika Czeska

 

Nawet, jeśli rokoko nie jest Twoim ulubionym stylem, sufit sali teologicznej biblioteki opactwa Strahov wprawi Cię w zachwyt. Biblioteka, projektu Jeroným Hirnheim, powstała w XVII wieku i przetrwała do dziś jako prawdziwe arcydzieło. Wędrówka miedzy półkami pełnymi książek, w przyćmionym świetle biblioteki, to jak intelektualna i estetyczna podróż w inny wymiar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Miejska, Stuttgart, Niemcy

 

Miejska Biblioteka w Stuttgarcie została w 2011 roku przeniesiona do nowej siedziby, czyli lśniącego, białego budynku, który został zaprojektowany tak, aby to książki, znajdujące się w środku wielkiego sześcianu, pełniły rolę bohaterów współczesnej architektury. Wewnątrz spoiwo wszystkich kondygnacji, tworzą otwarte schody. Biblioteka to centrum intelektualne i prawdziwy archipelag wiedzy, w którym można pochłaniać książki, korzystając z najlepszego, naturalnego światła. Bonusem jest widok na miasto z tarasu – bezkonkurencyjny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka George’a Peabody’ego, Baltimore, Stany Zjednoczone

Pełne światła i lekkości wnętrze biblioteki stylem przypomina wytworność opery czy elegancję teatru. Budynek należy do Uniwersytetu Johna Hopkinsa i znajduje się na terenie jego kampusu w Baltimore. Projekt stworzył architekt Edmund G. Lind, dzięki wsparciu filantropa, którego szczodrość została upamiętniona w nazwie obiektu.

 

Idea stworzenia tej biblioteki zakładała możliwość bezpłatnego korzystania z niej wszystkich, dla których literatura jest ważna i którzy chcą z nią obcować. Kremowo-złote barwy, jasne atrium, podłoga z czarno-białego marmuru i sufit ze szkła czynią bibliotekę George’a Peabody’ego jedną z najpiękniejszych na świecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia

 

Trinity College to najstarszy uniwersytet w Irlandii (założony w 1592 z inicjatywy samej królowej Elżbiety I) i nic dziwnego, że jego biblioteka również zachwyca swoim wystrojem i tradycją. Szczególnie pięknym miejscem jest Długa Sala, powstała w latach 1712-1713, która mieści 200 000 starych woluminów i manuskryptów. Pokój ma 65 metrów długości. Znajdują się w nim liczne marmurowe popiersia pisarzy oraz prawdziwe narodowe skarby Irlandii: jeden z ostatnich egzemplarzy proklamacji niepodległości, słynna Księga z Kells oraz harfa, symbol Irlandii, wielu wierzy, że należała do samego króla Briana Boru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Narodowa, Wiedeń, Austria

 

Miasto o cesarskim rodowodzie i takiej wytworności jak Wiedeń, zobowiązuje – Biblioteka Narodowa również musi „zadać szyku”. Jako największa biblioteka w kraju mieści ponad 7 milionów woluminów, a zlokalizowana jest w dwóch, równie spektakularnych, miejscach. Jednym z nich jest wspaniały pałac Hofburg, dawna siedziba austriackich władców, drugie to barokowy pałac Mollard-Clary, do którego w 2005 roku została przeniesiona część zbiorów takich, jak stare mapy i globusy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Klementinum, Praga, Republika Czeska

 

Biblioteka Klementinum uważana jest za jeden z najważniejszych budynków w Pradze, a jej wnętrze to prawdziwy raj dla moli książkowych. Sufit tej pięknej barokowej biblioteki, został udekorowany przez Jana Hiebla. Biblioteka zawiera tysiące tomów z dziedziny teologii i pism naukowych, a więc pod freskami przedstawiającymi między innymi Świątynię Mądrości jako jeden ze stopni oświecenia, znajduje się prawdziwa galeria literatury. Najlepiej zobaczyć ją na własne oczy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka Publiczna, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

 

Nowojorska Biblioteka Publiczna jest bohaterką wielu hollywoodzkich filmów, ale na żywo jest jeszcze ciekawsza. Tę ikonę miasta stworzył Stephen A. Schwarzman w 1911 roku. Wyjątkową atmosferę biblioteki można poczuć w majestatycznej, wypełnionej książkami Czytelni Głównej (Rose Reading Room) o wysokich sklepieniach, oświetlanej przez duże okna i żyrandole. 

O książce kilka razy naj...

 

 

              NAJSTARSZA KSIĄŻKA

Najstarszą książkę, jaką znamy ( niestety, nie zachowała się) napisał około 2620 roku p.n.e. Imhotep, architekt i uczony egipski z czasów faraona Dżesera, później czczony jako bóg, opiekun pisarzy i lekarzy.

 

Również z czasów Starego Państwa pochodzi tzw. papirus Prisse, określany jako najstarsza książka świata, przechowywany dziś w Bibliotece Narodowej w Paryżu.

NAJMNIEJSZA KSIĄŻKA DLA DZIECI

Najmniejszą książkę dla dzieci –„Stary król Cole”, mierzącą 1mm x 1mm, wydało w 1985 roku wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley ( Szkocja).

 

Kartki można przewracać ( ostrożnie) tylko za pomocą igły.

 

   NAJDROŻSZA KSIĄŻKA

Najdroższą książką na świecie jest czterotomowe dzieło „Ptaki Ameryki” Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego.

Na aukcji Christie´s w Nowym Yorku sprzedano ją za 8 802 500 dolarów!

 

Za najdroższą książkę uważana jest też 42-wierszowa Biblia Gutenberga- pierwsza książka drukowana, o grubości 1,75 m.

             NAJWIĘKSZY MANUSKRYPT

Największym średniowiecznym manuskryptem jest tzw. „Diabelska Biblia”, którą można obejrzeć w Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie.

 

Kodeks posiada drewniane okładki, pokryte skórą i ozdobami z metalu, ma 91 cm wysokości, 50 cm szerokości i 22 cm grubości, waży aż 75 kg.

    NAJOBSZERNIEJSZA KSIĄŻKA

Najobszerniejszą książką świata jest Tu-sza-czi-czeng, słownik chiński, składający się z 5020 tomów ( po 170 stron każdy)

 

 Słownik powstał na początku XVII wieku, na rozkaz cesarza chińskiego.

                 NAJPOPULARNIEJSZA KSIĄŻKA

Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia.

Przetłumaczono ją na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków.

 

Szacuje się , że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok.  2 500 000 000 egzemplarzy Biblii.

   NAJWIĘCEJ KSIĄŻEK NAPISAŁ...

 

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie „ ery gęsiego pióra” napisał Polak – Józef Ignacy Kraszewski ( 1812-1887).

 

    NAJCENNIEJSZE POLSKIE KSIĄŻKI

 Najcenniejszymi zabytkowymi książkami polskimi są ” Kazania świętokrzyskie” ,” Kazania gnieźnieńskie „i „Psałterz floriański” z XIV wieku.

 Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w”Księdze henrykowskiej” , która powstała w latach 1269-1273. Brzmi ono:

„ Day , ut ia pobrusa, a ti poziwai”.