Echa 

Daniel Steel

 

To nie jest  łzawy  romans. To opowieść o życiu dwóch kobiet matki i córki, których życie nie oszczędziło.
Matka Beata niemiecka Żydówka z bogatej rodziny, podczas I wojny spotyka w Szwajcarii francuskiego arystokratę i wbrew woli obydwu rodzin biorą ślub. Zamieszkują w Szwajcarii, ciężko pracują na swoje utrzymanie, mają dwie córki i dopiero tragiczna śmierć męża zmusza Beatę do wyjazdu do Niemiec. Mijają lata, nadchodzi trudny czas prześladowania Żydów.  Mimo że Beata przyjęła wiarę
 katolicką i nazwisko męża,  zostaje wraz z młodszą córka aresztowana i wysłana do obozu w Ravensbruck.
Starsza córka Amadea przebywa w tym czasie w zakonie i czeka na złożenie ślubów zakonnych. Niestety musi opuścić zakon, żeby nie narażać innych sióstr na niebezpieczeństwo. Nie cieszy się zbyt długo wolnością, bo też zostaje aresztowana i  trafia do obozu koło Pragi...

Powieść trochę mnie zaskoczyła. Po opisie nie spodziewałam się, że będzie ona poruszać tak wiele problemów i to na różnych płaszczyznach życiowych. Książka jest bardzo ciekawa, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się tą tematyką. Nie opowiada ona o wojnie, lecz o tym co dotyczy każdego z nas. Pokazuje życie różnych ludzi podczas tego strasznego doświadczenia. Uważam, że warto ją przeczytać dlatego polecam ją każdemu.

 

                                                                            W. Pławińska kl IIg

 

Gdzie jesteś, Staszku?

Monika Laskowska

Wydawnictwo  Adam Marszałek


     Autorka utrzymuje swoją twórczość  w konwencji książek Niziurskiego i Bahdaja. Powieści „Gdzie jesteś Staszku?”opowiada o przygodach czternastoletniego Krzysia, który zdobywa się na wielkie ryzyko i podejmuje się  w poszukiwań swojego starszego brata, którego nie pamięta. Krzysiek w  czasie swojej życiowej przygody wpada wielokrotnie w tarapaty,ale za każdym razem wychodzi z nich zwycięsko. Powieść jest lekka i szybko się ją czyta. Jest napisana z humorem, ale porusza też  ważne dla młodego człowieka kwestie. Uważam, że jest ona skierowana do trochę młodszej grupy czytelników i takim też osobom ją polecam. 

                                          Weronika Pławińska kl IIg     

 

Marlena de Blasi, autorka bestsellerowych książek "Tamtego lata na Sycylii" i "Tysiąc dni w Wenecji "tym razem opowiada losy sieroty Amandine, która pragnie odnaleźć swoje korzenie.
Historia zaczyna się w Krakowie w 1931 roku, kiedy na świat przychodzi nieślubne dziecko nastoletniej córki hrabiny Czartoryskiej i polskiego szlachcica. Hrabina kłamiąc, że dziecko zmarło, wywozi je do klasztoru Montpellier i tam pozostawia pod opieką guwernantki Solange. Dziewczynka dorasta w surowej atmosferze, zmagając się z niechęcią otoczenia. Gdzieś w głębi serca czuje, że nie pasuje do tego świata i tęskni do biologicznej matki. Gdy wybucha wojna troskliwa Solange postanawia wywieźć Amandine do swojej rodzinnej posiadłości na północy Francji. Ta podróż przez okupowany kraj staje się odyseję w poszukiwaniu prawdy, szczęścia i miłości...
Czy Amandine znajdzie odpowiedź na pytania: Kim jest? Skąd pochodzi?
      Wszyscy znamy przysłowie; ,,Nie oceniaj książki po okładce. Jednak między innymi tym kierowałam się sięgając po tę powieść. Szukałam również czegoś innego niż to, z czym spotykam się na co dzień. I trafiłam w sedno.
     Historia zaciekawiła mnie już od pierwszych stron. Jest ona osadzona w bardzo ciekawym czasie - podczas II wojny światowej. Znamy to wydarzenie głównie kojarząc je z bitwami, przywódcami i holocaustem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że podczas wojny żyli i mieszkali normalni ludzie, którzy walczyli o przetrwanie, trzymając się z dala od otaczającego ich mordu. Powieść ta pokazuje jak wyglądało życie takich ludzi. Obejmuje ona również inny niedostępny nam na co dzień obszar - życie w klasztorze. Historia życia Amandine pokazuje jak bardzo człowiek pragnie żyć w pełnej rodzinie oraz być akceptowanym i kochającym przez otoczenie. Amandine była bardzo dzielna i już od najmłodszych lat doświadczała rzeczy, przez które musiała szybciej dorosnąć, dlatego tak ujęła mnie jej postawa. .
     Jest to wzruszająca i moralizująca powieść, która poruszy każdą wrażliwą osobę niezależnie od wieku.

 

 

                                                                                                           Weronika Pławińska

Departament 19

Horror-Fantazy Willa Hilla, który został oddany do sprzedaży w 2013 roku nie zyskał u mnie dobrych notowań, a przy tym stałego miejsca na mojej półce. Historia opowiada o Jamiem, którego ojciec został wywieziony przez tajemniczo wyglądających żołnierzy, jak ten był jeszcze małym chłopcem. Dwa lata później, mieszkając z matką,przytrafiają mu się dziwaczne rzeczy, a mianowicie spotyka w lesie dziwną istotę. Pod postacią nastolatki skrywa się wampir. W tym konkretnym momencie książka fascynuje oraz przyprawia o dreszczyk. Przyczyniają się do tego szczegółowe opisy oraz dialogi . Jednakże w miarę jak akcja się rozwija dostajemy coraz mniej grozy i strachu, które zastępuję nieuzasadniona przemoc i rzeź. Co powoduje ,że książki już nie czyta się z zapałem i nie ma się ochoty do niej wracać, a szczegółowe opisy, które wcześniej przyprawiały o gęsią skórkę, teraz zniesmaczają.

Akcja powieści dzieje się w Anglii, ale autor zastosował motywy retrospekcji, między innymi " odświeżył" Potwora Frankensteina ( najlepszego przyjaciela Jamiego). Dzięki temu zabiegowi przenosimy się do XIX wiecznego Londynu, Transylwanii, Nowego Yorku i nawet Turcji. Stanowi to ciekawą odskocznię od przewidywalnej i czasami nudnej fabuły, w której nie brak brutalności oraz dokładnych opisów szczątków i rozerwanych ciał ludzkich(same w sobie nic do głównego wątku nie wnoszą) .Matka Jamiego została porwana przez wampiry, a nasz bohater działając pod wpływem zemsty postanawia dołączyć do organizacji (Departamentu 19) zwalczającej nieumarłych krwiopijców. Chociaż jest nastolatkiem, to zostaje przyjęty i mimo treningów idących mu jak krew z nosa, udaje mu się osiągnąć wyniki lepsze od weteranów departamentu i wkrótce zostaje jednym z najlepszych agentów ( co według mnie autor trochę podkoloryzował , ponieważ na każdej misji kryje się za Potworem Frankensteina i prawie nic nie robi). Jamie z czasem stał się wrogiem publicznym numer jeden dla wszystkich wampirów, dlatego że ich przywódca chciał go zabić, gdyż jest synem byłego super agenta, który zabił jego ukochaną ( jego ojciec). Więc nasz nastolatek stawia mu czoła aby pokonać przeznaczenie i odzyskać mamę.

Książka jest pełna niezgodności i przeoczeń, na przykład dlaczego wampiry nie zaatakowały departamentu , skoro wiedziały gdzie się znajduje? Dlaczego nie porwały i nie zamordowały Jamiego, kiedy miały do tego okazję w lesie? Dlaczego nasz główny bohater przejmuje się głupotami ,takimi jak ranny chłopak, którego nawet nie znał, gdy jego matka jest torturowana przez wampiry? Dlaczego nikt nie podejrzewa osoby, która nie słucha dowódców i rozkazów ( i tak on był zdrajcą)? Dlaczego nastolatek o imieniu Jamie jest lepszy w zabijaniu wampirów od zaprawionych w boju żołnierzy? I dlaczego wszyscy się go słuchają?

Podsumowując, nie polecam tej książki fanom Fantasy, gdyż się po prostu zawiodą, ponieważ książka ma z fantasy wspólny tylko jeden motyw (wampiry), a z horrorem nic wspólnego nie ma. Rzadko kiedy trzyma w napięciu. Dialogi nie są zbyt lotne. Jest niezwykle monotonna i nie zachęca do czytania. Jednak może się spodobać fanom zombie oraz fanom pragnących krwi nieumarłych ze względu na niezwykle szczegółowe opisy i makabryczne sceny.

                                                                                    Autor: Paweł Barecki

 



 "Ostatnia piosenka"- Nicholas Sparks

Mam na imię Kamila i chciałabym zachęcić Was do przeczytania książki Nicholasa Sparksa " Ostatnia piosenka". Jest to moja ulubiona powieść. Oczywiście można obejrzeć film, ale książka oferuje więcej rozbudowanych scen.

Powieść opowiada o nastoletniej Ronnie, która zmuszona jest wyjechać z bratem na wakacje do ojca. Rodzina jest skłócona , gdyż ojciec opuścił najbliższych. Dzieci mają do niego żal, nie wiedzą bowiem, że winę  za rozstania ponosi matka. Nie są to najszczęśliwsze wakacje. Ronnie trudno porozumieć się z ojcem. Sytuacja zmienia się,gdy dowiaduje się o  jego śmiertelnej chorobie. Postanawia pozostać z nim  do końca. Ten trudny czas pozwala jej dorosnąć. Czyta otrzymywane od niego przez lata listy , których nie otwierała kierując się głębokim żalem. Przed śmiercią ojca poprawia nuty ostatniej jego piosenki i gra utwór w chwili odejścia.

Żadna recenzja nie odda prawdziwych emocji jakie towarzyszą czytaniu książki. Polecam zarówno powieść, jak i film. Można prześledzić różnice i przyjrzeć się rolom odegranym przez Miley Cyrus i Liama Hemsworha.

Zapraszam Was również do biblioteki szkolnej ,gdzie znalazłam mnóstwo ciekawych książek. Miłego czytania.

                                                                                Kamila Wolańska.

 

   Chciałabym przybliżyć książkę Veronici Roth pt: "Niezgodna". Na jej podstawie powstał film pod takim samym tytułem.

Książka opowiada o losach Tris , która mieszka w mieście podzielonym na pięć frakcji: Prawość, Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja i Serdeczność.                   Na Ceremonii Wyboru typuje Nieustraszoność,choć jej rodzinną frakcją jest Altruizm.                       Tris zaprzyjaźnia się z innymi mieszkańcami frakcji i wspólnie stawiają czoła wyzwaniom i zagrożeniom ,jakie stają na ich drodze. Warto wraz z bohaterami przeżyć ich przygody . Myślę ,że dla moli książkowych będzie to fajne wyzwanie. Często wracam do tej powieści . Zachęcam również do przeczytania kolejnych części : " Wierna", " Zbuntowana" i " Cztery".

Przypominam o typowaniu swoich ulubionych książek do "Top Listy 2017 r."- wrzucajcie głosy do pudełka w kąciku rekreacyjnym ucznia.

                                                     Pozdrawiam Kamila Wolańska kl.1k

"Dwaj bracia" Bena Eltona to powieść o miłości, przyjaźni i braterstwie w koszmarnych czasach II wojny światowej. Fabuła zawiera elementy historii żydowskich przodków autora. Zostały one umiejętnie wplecione w losy książkowych bohaterów, żyjących w Niemczech w czasie, gdy powstaje partia nazistowska, a władzę przejmuje Hitler. Żaden z bohaterów nie podejrzewa, jak bardzo zmieni się ich codzienność .
Głównymi bohaterami są bracia Paulus i Otto, którzy od dziecka kochają się w Dagmarze, pięknej Żydówce. Miłości do niej podporządkowują całe swoje życie. Jeden służył w Wehrmachcie, a drugi w Armii Brytyjskiej.
Interesujące są ich postawy wobec zła, które poznajemy stopniowo, bowiem akcja powieści toczy się dwutorowo w Niemczech i powojennym Londynie. Książka wywarła na mnie wielkie wrażenie. Polecam.

 

"1945 Wojna i pokój" zbiór reportaży Magdaleny Grzebałkowskiej, w których opisała życie codzienne po zakończeniu ? wojny. Autorka książki skupiła się głównie na życiu na tzw. ziemiach odzyskanych i w większych miastach – Warszawie i Wrocławiu. Powinno to zainteresować zwłaszcza nas-mieszkańców tych terenów. Autorka opowiada m.in. o szabrze, który stał się wtedy łatwym i szybkim źródłem zarobku, o przesiedleniach,przyszłości osieroconych żydowskich dzieci, odbudowie polskich miast i katastrofie statku „Gustloff”.Przenoszenie ludności na Zachód, kreowany przez propagandzistów na idealne miejsce do życia, cechował chaos – brak odpowiedniej organizacji skutkował nawet kilkumiesięcznym czekaniem na transport lub na miejsce do osiedlenia. Tysiące przesiedleńców koczowało pod gołym niebem, licząc na lepszy los. Autorka dotarła do ostatnich , żyjących świadków i uczestników tych wydarzeń i skłoniła ich do rozmów, nie zawsze łatwych. Ciekawym dopełnieniem jest zbiór ogłoszeń prasowych z każdego miesiąca 1945 roku,które pokazują problemy i potrzeby ludzi pozbawionych rodzin i majątków. Poszczególne części są uzupełniane przez wiele zdjęć, podkreślających dodatkowo tragizm opisywanych historii. W książce znajdują się m.in. fotografie przedstawiające ruiny Warszawy, ludzi mieszkających w wpół zburzonych budynkach czy koczujących na ziemiach odzyskanych. Można znaleźć zdjęcia rodzin z Wałbrzycha, może ktoś rozpozna swoich dziadków, sąsiadów...?

Gorąco polecam.

 

 

 

 

 

 

 Sięgnęłam po"Charliego"autorstwa Stephena Chbosky poszukując książki, w której młody człowiek mógłby znaleźć podpowiedzi jak funkcjonować i nie zagubić się w gąszczu życiowych zmian.

Tytułowy bohater, w formie listów do anonimowego "przyjaciela", dzieli się swoimi smutkami i radościami. I byłby tylko jednym z wielu zwyczajnych chłopców cierpiących męki dorastania, gdyby nie dziwny zamysł autora, aby zrzucić na głowę młodego nadwrażliwca setki problemów.
Piętnastoletni Charlie rozpoczyna naukę w liceum i nieoczekiwanie szybko zaprzyjaźnia się ze starszymi o trzy lata Patrickiem i Sam oraz ich znajomymi. Zakochuje się bez wzajemności, wpada w świat narkotyków, by w końcu trafić do szpitala z ostrym załamaniem nerwowym. To jeszcze nie koniec! Samobójstwo kolegi, aborcja siostry, molestowanie seksualne w rodzinie, dramat młodego geja, gwałt, pedofilia . Czy tego może doświadczyć jeden wkraczający w życie człowiek? Przez to nagromadzenie kataklizmów życiowych bohater staje się mało przekonujący. Co ciekawsze i jeszcze mniej prawdopodobne , Charlie jest wzorowym uczniem ,czas spędzany w domu upływa mu głównie na czytaniu książek poleconych przez nauczyciela angielskiego, który dostrzega w zdolności literackie i językowe. Ilu znajdziemy w rzeczywistości szkolnej ostro imprezujących wzorowych uczniów? Nie radzę sprawdzać!!!
Niewątpliwie książka ta znajdzie swoich odbiorców, tym bardziej, że została już zekranizowana przez producentów filmowej sagi "Zmierzch". Scenarzystą jest... Stephen Chbosky.

 

 

W dobie pisania poradników o zdrowym życiu książka Marii Czubaszek odbiega od schematu, to antyporadnik, który jest odpowiedzią na tego typu twórczość pojawiające się na rynku.

 

" Dzień dobry, jestem z Kobry" to opowieści, które są zaprzeczeniem pochwały zdrowego trybu życia. To historie o tym jak pić niezdrowo wódkę, stracić wiarę w Boga i nie przyjaźnić się z kobietami. Książka jest zbiorem felietonów na przeróżne tematy: od polityki aż do starych znajomych ze SPTIF-u. Marię Czubaszek albo się kocha , albo nienawidzi. Osobiście kocham jej dystans , poczucie humoru i jad, którym nie zaraża , ale za jego pomocą komentuje idiotyzmy tego świta . Szczerze polecam!!!

Wed

22

Oct

2014

Andrzej Pilipiuk-cykl„Oko Jelenia”

Bohaterami książki jest grupka ludzi rzuconych w przeszłość: warszawski belfer  od informatyki, pochodzący także ze stolicy licealista Staszek i szesnastoletnia szlachcianka Hanna. Bohaterowie mają do wykonania nie lada zadanie: odnaleźć muszą coś zwanego "okiem jelenia" i nie wiedzą, czego szukają, ani nawet, gdzie się znajdują. Trafiają w bardzo zły czas i miejsce. W dwu pierwszych tomach mamy do czynienia z grozą wojen religijnych - Norwegia po stłumieniu katolickiego powstania, znajduje się pod bezwzględną okupacją luterańskiej Danii. Fabuła tomu trzeciego umiejscowiona została w Bergen zimą 1559r. - w chwili likwidacji autonomii kantoru hanzeatyckiego. W kolejnych tomach wcale nie jest spokojniej. Bohaterowie wplątani w sieć intryg będą musieli stawić czoła zarówno przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości, jak też bandzie płatnych morderców. Choć ich misja okaże się całkowicie niewykonalna,nie mają żadnej możliwości wycofania się.

0 Comments

Sat

24

May

2014

" Ciemno,prawie noc"-Joanna Bator

Książka Joanny Bator wzbudziła wiele kontrowersji. Zarzuca się jej ukazywanie okrucieństwa i skarlałych ludzi, chamstwa i prymitywizmu. Moim zdaniem zrozumieć jej sens w pełni mogą tylko mieszkańcy tego miasta. Alicja Tabor – bohaterka książki,jest reporterką z jednej z gazet . Przyjechała z Warszawy do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, po to, by napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. W mieście nasiliły się ataki na bezbronne zwierzęta, pojawił się tez samozwańczy prorok. Powrót do Wałbrzycha jest powrotem do dramatów, które dotknęły jej krewnych. Śmierć rodziców, samobójstwo siostry przeplata legenda o księżnej Daisy. Wyjaśniając tajemnice Andżeliki, Patryka i Kalinki, Alicja odkrywa też tajemnice z przeszłości swojej rodziny. Doskonała wędrówka po Sobięcinie, Starym Zdroju i okolicach pogórniczego Wałbrzycha, którego patronką jest Matka Boska Bolesna. To tylko szara rzeczywistość...

Sat

24

May

2014

" Biegnij chłopcze, biegnij"-Uri Orlev

 

Uri Orlev (1931) - właśc. Jerzy Henryk Orłowski. Urodził się w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną przebywał najpierw w warszawskim getcie, a potem w hitlerowskim obozie Bergen-Belzen. W latach 70. wyjechał do Palestyny, obecnie mieszka w Jerozolimie. "Biegnij chłopcze, biegnij" to historia Yorama Friedmana, którą autor poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie.

Bohater książki to ośmioletni Srulik. Razem z rodzicami trafił do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika. Chłopiec nie wie co mogło się stać, gdyż z dziecięcą naiwnością ocenia rzeczywistość. Od tej pory musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę. Najpierw ukrywa się w lesie, a potem szuka schronienia u polskich chłopów.  Spotyka na swojej drodze różnych ludzi : szuje gotowe donieść na niego ,tylko dlatego że jest Żydem , tych którzy wykorzystują go jako siłę roboczą , nawet wtedy gdy staje się kaleką. Jedynym przyjaznym miejscem jest las. Ujmujący jest sposób prowadzenia narracji – z perspektywy dziecka poznającego okrucieństwo wojny i ludzi.

 

Sat

24

May

2014

"Złodziejka książek" Markus Zusak

 „ Złodziejka książek” to książka przeznaczona dla młodego czytelnika, ale obojętny wobec niej nie pozostanie żaden dorosły.

O czym właściwie jest ta książka?  Trudno rozstrzygnąć jednoznacznie. O miłości, lojalności, człowieczeństwie w czasach zatraty wszelkich wartości? A może o Śmierci? Autor postawił przed Nią trudne i nader ważne zadanie. Śmierć opowiada historię bohaterów. Robi to w bardzo ujmujący sposób. Po przeczytaniu losy Liesel Meminger na długo zapadają w serce i pamięć . Fenomen tej książki, moim zdaniem ,polega na zabiegu jaki uczynił Zusak , a mianowicie na  próbie oswojenia czytelnika ze śmiercią. Czytelnik odnosi wrażenie ,że w świecie bohaterów panuje spokój. Nawet podczas nalotów, kiedy Liesel ukrywa się w piwnicy i czyta Słowa – w których zamknięty jest cały świat. 

Andrzej Pilipiuk- "Wampir z M-3"

   „ Zatem, Czytelniku, który szukasz wrażeń, zapraszam Cię na wyprawę do Warszawy z czasów PRL-u. Uzbrój się w czosnek i osinowy kołek, bo wkraczamy na teren, gdzie bytują wyjątkowo niebezpieczne kreatury. Że co proszę? Tak, komuniści swoją drogą, ale miałem na myśli wampiry…”

 

     Tak zaczyna się książka Andrzeja Pilipiuka pt. „Wampir z M-3”, której akcja toczy się w czasach głębokiego PRL-u i pokazuje „zmierzch zgniłego kapitalizmu”. Jest to zbiór opowiadań o grupie wampirów, które próbują odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości. Niestety próby te są notorycznie udaremniane przez SB, albo inne „umarłe” istoty.

  Autor ze specyficznym humorem, żartuje z bohaterów ukazując ich w karykaturalnym świetle. Dlatego można odnieść wrażenie, że to nie fabuła jest najważniejsza, lecz galeria barwnych postaci, a także klimat absurdu.

  Tytułowym wampirem z M-3 jest ślusarz o imieniu Marek ,który wydaje się być jedyną normalną postacią w całym tym szalonym świecie. Całość „spina” Gosia – świeżo przebudzona wampirzyca, której postanawia się pozbyćojciec-działacz partyjny, aby nie plamiła honoru rodziny (nie zamknęła mu drogi do kariery). Gosia to typowy produkt kultury masowej – „odjechana” nastolatka zakochana w Limahlu, myśląca tylko o ciuchach i chłopakach oraz  charakteryzująca się nadzwyczajnym wręcz narcyzmem.

  Świetna propozycja książkowa dla osób , które interesują się wampirami, PRL-em lub po prostu chcą przeczytać dobrą, śmieszną i wciągającą książkę. Polecam!

Nora Roberts "Dom na Skarpie"

Nora Roberts przyzwyczaiła swoich czytelników do dominacji wątków miłosnych, a ,,Dom na Skarpie'' to powieść z elementami kryminału. Gorące uczucia i obsesje autorka w przemyślany sposób wplotła w wątek trzymającej w napięciu sensacji. Trudno się nudzić czytając tę pozycję, bowiem akcja, choć spokojna, jest wyjątkowo intensywna i ciekawa.
Eli, bostoński prawnik, przez ostatni rok zmagał się z policją oraz opinią publiczną, odpierając oskarżenia o zamordowanie żony, z którą się rozwodził. Nie znaleziono dowodów jego winy, więc nie trafił do więzienia, lecz jego reputacja legła w gruzach. Po psychicznym załamaniu zaszywa się w Domu na Skarpie, by leczyć rany.

Mitch Albom-"Jeszcze jeden dzień"

Mitch Albom umiejętnie prezentuje wydarzenia z pogranicza jawy i snu. Wiodącym tematem „Jeszcze jednego dnia” jest motyw śmierci rodziców- przede wszystkim ostatecznego rozstania z matką. Autor próbuje znaleźć sposób na pogodzenie się z losem. Analizuje uczucia związane z utratą bliskich, chce odkryć receptę na smutek i żal.          Historia rozpoczyna się po nieudanej próbie samobójczej, Charley Benetto, bejsbolista widzi swoją zmarłą dawno matkę. Tak zaczyna się dodatkowy dzień podarowany bohaterowi – cały dzień z matką.. Chick ma szansę, której nie dostaje większość ludzi. Ma okazję naprawić błędy, porozmawiać z najbliższą mu osobą. Może powiedzieć, co dręczyło go przez całe dorosłe życie, przyznać się do winy i, co najważniejsze, uzyskać przebaczenie. 

 

Lauren Oliver-"Delirium"

 amor deliria nervosa 

„Miłość – najbardziej zdradliwa choroba na świecie: zabija cię zarówno wtedy, gdy cię spotka, jak i wtedy, kiedy cię omija. Ale to niedokładnie tak. To skazujący i skazany. To kat i ostrze. I ułaskawienie w ostatnich chwilach. Głęboki oddech, spojrzenie w niebo i westchnienie: dzięki ci, Boże. Miłość – zabije cię i jednocześnie cię ocali.”
Siedemnastoletnia Lena żyje w czasach, w których miłość jest traktowana jak choroba. Każdy obywatel po skończeniu osiemnastych urodzin ma obowiązek przejścia zabiegu, który zarówno leczy zarażonych jak i zapobiega zachorowaniu na tę okropną chorobę w przyszłości. Według tego, co głosi Państwo, lekarstwo na miłość chroni człowieka przed śmiercią, która czekałaby na każdego, kto lekarstwa tego nie przyjmie.

Krystyna Siesicka „ ?...- Zapytał czas”

   Siesicka  jakiej nie znacie! To refleksyjna zaduma nad sensem życia, przemijaniem oraz pięknem świata. Bohaterkami jej są trzy Julie. Dzieli je wiele- wiek, temperament, poglądy i marzenia, łączą- więzy krwi oraz wzajemna miłość i szacunek.
 Każda z nich opowiada nam swoją historię .Dzięki takiemu sposobowi narracji, te same rzeczy i sytuacje przedstawione zostały na trzy różne sposoby, co zgłębia tajemnicę kobiecej duszy. Pikanterii dodaje stara rodzinna tajemnica, której rozwiązanie zaskoczy bohaterki i czytelnika. 

Książki Krystyny Siesickej dostępne w bibliotece.:

„ BETHOVEN I DŻINSY” ,” ZAPACH RUMIANKU”,” FOTOPLASTYKON”, ”MIĘDZY PIERWSZĄ A KWIETNIEM”, „ PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA”, „WIELKI JARMARK”,” ZAPAŁKA NA ZAKRĘCIE”,” OBOK MNIE”,” DZIEWCZYNA MISTRZA GRY”,” MOJA DROGA ALEKSANDRO”,” LUDZIE JAK WIATR”,” FALBANKI”.

Anne Cassidy –„Z tęsknoty za Judy”

"Z tęsknoty za Judy" to książka, która ukazuje wiele istotnych  problemów. To nie tylko opowieść o cierpieniu po stracie dziecka, to zapis przeżyć psychicznych całej rodziny, która próbuje poukładać swoje życie. Główna bohaterka, starsza siostra zaginionej Judy, nie potrafi zapomnieć o wydarzeniach, które przyczyniły się do zaginięcia   pięcioletniej siostrzyczki. Książkę czyta się jednym tchem ,warto po nią sięgnąć. 

Andy Behrens- „Sekspedycja”

  Życiem siedemnstoletniego  Iana  rządzą hormony. Jego rówieśnicy zaliczają kolejne randki, a on nawet jeszcze nie całował się z dziewczyną. Fantazjuje, mniej więcej co jedenaście sekund.
 Poznaje przez Internet seksowną Danielle. Jest tylko jeden problem: od spełnienia marzeń dzielą go trzy tysiące kilometrów. Nic nie jest w stanie przeszkodzić jego sekspedycji... Napotyka szereg zabawnych przeszkód ..... I odkrywa że liczy się dla niego przyjaźń , która staje się zapowiedzią prawdziwego ,wartościowego uczucia. Polecam !!!

Frédérick D'Onaglia –„ Perfumy Prowansji”


  Książka to magiczna podróż do pięknej Prowansji ,której towarzyszy rodzinna tajemnica, miłość i zbrodnia.…

Główna bohaterka Alexandra Arnoult, zarządzająca z Afryki La Provençale – imperium perfumeryjnym Arnoultów, wraca do prowansalskiej posiadłości na urodziny matki z niepokojem. Okazuje się, że firma  jest na skraju bankructwa W fabryce zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą jest młody dziennikarz, który zbierał informacje na temat La Provençale Na co natrafił? Na brudne interesy? Oszustwo? Zdradę? Aby odpowiedzieć na te pytania musimy wybrać się do Prowansji ,na razie na kartach powieści Federicka D´Onaglia.