Po raz kolejny braliśmy udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo odbyła się głównie w Internecie. 

Muzeum Polin w tym roku upamiętniło nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943roku, lecz podkreśliło także role kobiet w zrywie. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie polowe. kolportowały prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

 Zachęcam do obejrzenia materiałów

 

https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2021/04/14/poznaj-bohaterki-muralu

 

 

Akcja Żonkile 2021: Kim są bohaterki powstania w getcie [SYLWETKI z MURALI] | naTemat.pl

 

 W  czasie godzin wychowawczych w dniu 19  kwietnia  obejrzeliśmy film  Muranów - Dzielnica Północna.

https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE

 

Film "Muranów - Dzielnica Północna" to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

 

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca  na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy (PEN Club). Celem święta jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. 

Nazwa organizacji PEN pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem Stowarzyszenia jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. 

PEN Club w Polsce powstał w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Głównym inicjatorem powstania stowarzyszenia w Polsce był Stefan Żeromski.

W tym roku uczciliśmy ten dzień prezentacją poświęconą twórczości Herberta Georga Wellsa, którą przygotowała Katarzyna Wacław z klasy 3eh. Dziękujemy!!!

 

Konkurs na recenzję najpiękniejszej książki o miłości.

Miłość to temat często wykorzystywany przez pisarzy i równie często cieszący miłośników czytania. Uczestnicy szkolnego konkursu na recenzję książki o miłości potwierdzili tę tezę. 

   November 9- Colleen Hoover

 

 Książki Colleen Hoover od zawsze chwytają za serce, lecz ja zauważam brak zachęcającej recenzji z tyłu okładki. Pozycję November 9 widziałam już dawno, wybierając inne książki tej autorki, i pomimo że wiedziałam, że żadna jej powieść nie zawodzi, to trudno było mi po nią sięgnąć. Zadecydował moment, kiedy moja przyjaciółka, również zapalona czytelniczka nie napisała: „Kocham wszystkie książki Colleen, ale żadna z nich nie dorasta jej do pięt... Dawno nie czytałam książki, która tak bardzo rozwala serce, a potem je naprawia.” No i już wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

November 9 to książka opowiadająca o relacji Bena i Fallon. Dwójki ludzi, którzy poznają się w restauracji, kiedy Ben podaje się za chłopaka Fallon i staje w obronie dziewczyny .Postanawiają spędzić razem dzień przed jej wyjazdem na drugi koniec kraju. Po tym dniu, Ben nie może pogodzić się z wiadomością, że nigdy więcej nie spotka dziewczyny. Proponuje, że będą spotykać się każdego roku, dziewiątego listopada, zaś przez resztę roku w ogóle nie będą się ze sobą kontaktować, a Ben jako początkujący pisarz zamierza opisywać ich historię w swojej pierwszej romantycznej powieści inspirowanej Fallon.

Fallon była wschodzącą aktorką . Jej karierę przerwał pożar, który wybuchł dziewiątego listopada. Blizny na jej ciele zabrały jej  pewność siebie. Ben udowadnia jej, że blizny nie decydują o tym jak postrzega ją świat, decyduje o tym sama, a ograniczenia znajdują się tylko w jej głowie.

Książka jest innowacyjna i zawiera powiew świeżości, którego brakowało mi w innych lekturach. Pisana jest tylko wyłącznie dziewiątego listopada. Nie ma zbędnych monologów i przemyśleń, za to są konkrety i z każdą stroną napięcie staje się nie do zniesienia.

Publikacja zupełnie różni się od również jednej z moich ulubionych książek Someone New Laury Kneidl. Ta niezwykła powieść jest dowodem na to, jak uczucia wpływają na wszelkie płaszczyzny życia człowieka. Mówi o problemach ludzi takich, jak my, a jednak inaczej postrzeganych w naszym społeczeństwie. Someone New jest piękną, wzruszającą, ubarwioną humorem historią o jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej docenianym i najtrudniejszym do osiągnięcia typów miłości. Miłości do samego siebie. Główny bohater, Julian, wstydzi się przyznać światu do swego transseksualizmu. Dopiero spotkanie z pełną odwagi, czułości i zrozumienia Micah pozwala mu otworzyć się i zburzyć ostatnie granice dzielące go od szczęśliwego życia. Książka balansuje na grząskim gruncie, dotyka trudnych tematów. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle ważne. Uważam, że  Someone New i November 9 powinien przeczytać każdy. Motywem łączącym powieści Hoover i Kneidl jest akceptacja swojego ciała i duszy. Tylko to da szczęście nam i naszym bliskim. Cytując słowa wokalisty Yungbluda ,,Nikt nie nauczył mnie, jak kochać samego siebie, więc jak mogę pokochać kogoś innego?”.

Książka nauczyła mnie, że piękno kryje się w środku, świat i ludzie wokół nie docenią niczego tak bardzo, jak naszych dusz-bo w nich kryje się to, co w nas najlepsze. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią zedrzeć z nas to, co ukrywamy i dotrzeć do środka. Do tego co naprawdę ważne.

Z czytaniem jest jak z braniem prysznica, nigdy nie chcesz zacząć, ale jak już zaczniesz to nie chcesz skończyć.

 

November 9 to książka, która niszczy i naprawia, która leczy duszę i ciało, a to czego dowiadujemy się pod koniec lektury zupełnie zmienia bieg wydarzeń. Nie jestem fanką słodkich słówek i uroczych romansów, które nijak mają się do rzeczywistości, ale tej powieści oddałam serce.                                         „Kiedy znajdujesz miłość, to ją bierzesz. Chwytasz obiema rękami i robisz co w swojej mocy, żeby jej nie puścić. Nie możesz tak po prostu od niej odejść i oczekiwać, że będzie trwać, dopóki nie będziesz na nią gotowy.” Bo na miłość nie da się przygotować. 

                                                                                             Natalia Drzał klasa 1eh

                                                 

 

  

Znalezione obrazy dla zapytania: jesienna miłość sparks

                                                               "Jesienna miłość' to najpiękniejsza powieść o miłości Nicholasa Sparksa , którą mało kto zna. Opowiada ona o prawdziwej miłości dwóch zupełnie innych osobowości. On-prowadzący beztroskie życie, ona-córka pastora nie rozstająca się z Pismem Świętym.

Książka ta to bomba uczuć, przepełnia ją radość, smutek ,złość, współczucie ,ból i niedowierzanie. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale na pewno prawdziwa.              To uczucie przemieniło beztroskiego chłopaka  na zawsze, gdyż  prawdziwa miłość potrafi to zrobić z człowiekiem.' 

Ta powieść budzi w czytelniku strach przed nieznanym, motywuje do życia, pokazuje na czym polega prawdziwa miłość do drugiej osoby.Jamie skrywa straszną tajemnice. ,,Byłem w niej zakochany, tak głęboko zakochany, że nie dbałem o to, że jest chora. Nie dbałem o to, że nie będziemy ze sobą długo razem. Żadna z tych rzeczy nie miała dla mnie znaczenia. Ważne było tylko, że robiłem coś, co moje serce uznało za słuszne'

Pierwszy raz spotkałam się z tą książką po opowieści mojej mamy, która czytała ją jako nastolatka. Od tamtej pory co jakiś czas i ja wracam do tej niezwykłej powieści i za każdym razem wynoszę z niej coś innego dla siebie. Przede wszystkim przypominam sobie czym jest prawdziwa miłość. Historia tych dwojga zakochanych otwiera oczy na jedną z przysiąg składanych przy ślubnym kobiercu- ,,i że cię nie opuszczę aż do śmierci' i uświadamia jaką moc mają te słowa. Jak ukazano w książce koniec życia na ziemi nie oznacza również końca uczuć- ,,Nasza miłość jak wiatr - nie możesz jej ujrzeć, lecz możesz ją poczuć.'

                                                                           Siemiaszko Dagmara , klasa: 4u

 

Znalezione obrazy dla zapytania: Syrena Kiera Cass

"Syrena” to debiutancka pozycja autorstwa Kierry Cass amerykańskiej powieściopisarki dla młodzieży, po której książki z ochotą sięgają również dorośli.

 Opowiada   ona o losach Kahen, dziewczyny która w wyniku tragicznego wypadku na statku miała  zginąć, lecz jej chęć życia oraz walka została zauważona przez Matkę Ocean. Ocalona dzięki jej łaskawości,  w zamian musiała odpracować sto lat, dopiero wtedy mogłaby wrócić do normalnego życia. Kachen dołączyła więc do grona innych sióstr i z niemałym trudem przyporządkowuje się wszystkim zasadom . Postacie syren zostały ukazane w dwóch wersjach: ludzkich dziewczyn, które nie mówią  oraz mitycznych istot- zdolnych zabić głosem. Książka przedstawia różne rodzaje miłości . Głównym jej wątkiem  jest romantyczny związek Kachlen z Akinlim ,który kochał ją, pomimo że nic nie mówiła, za to doskonale słuchała  go i rozumiała. Gdy odeszła popadł w depresje wciąż czekał na w jej powrót.   Ona  gotowa była  poświecić dla niego życie, łamiąc wszelkie zasady.  To nie jedyna miłość ukazana w powieści, uwagę zwraca  relacje Kachlen z siostrami oraz Matką Ocean, z którą po pewnym czasie ma specyficzną  i  indywidualna więź , jak z przyjaciółką i matką jednocześnie. 

Uważam, że to coś nowego  i warto poświęcić trochę czasu  by zanurzyć się w historii o miłości i niekiedy ciężkich wyborach. Kahlen to bohaterka, której nie da się nie lubić. To rodzaj postaci , która potrafi walczyć, a zmiana sytuacji  powoduje, że  jej charakter się zmienia. Dla mnie osobiście książka jest cudownie wydana i napisana. Morski świat fascynuje, a wydarzenia tylko i wyłącznie podsycają chęć dalszego czytania. Polecam serdecznie

                                                                                                                            Lorenz Julia , klasa: 4u

 

 

I jeszcze jedna wyróżniona recenzja - rzucająca  nowe spojrzenie na literacką realizację miłości.

 

 

Biblia to książka pełna różnorodnych wątków. Szczególnie ujmującym jest ten o miłości. W przeciwieństwie do wielu współczesnych pozycji księga ta rozpatruje temat miłości na wielu różnych płaszczyznach – nie tylko tej romantycznej. Podkreśla również wagę tego uczucia, rozgraniczając jego rodzaje.

Greckie wyrażenie odpowiadające polskiemu słowu „miłość” to w rzeczywistości cztery różne określenia. Najczęstszym z nich jest „Agape” – uczucie oparte na zasadach, nie jest spontaniczne, a raczej wypracowane. Zazwyczaj odnosi się do więzi łączącej Boga i ludzi. Miłość romantyczna oddana jest słowem „Eros”, a przyjacielska „Filadelfia”. Biblia również wspomina o naturalnym uczuciu łączącym członków rodziny – „Storge”.

Jednym z najbardziej znanych fragmentów Słowa Bożego jest tak zwany „Hymn o miłości” zawarty w 13 rozdziale 1 listu do Koryntian. Podkreśla on wagę tego uczucia jako źródła innych emocji – cierpliwości,  życzliwości czy radości. Te aspekty rozwijane są przez kolejnych pisarzy biblijnych zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Począwszy od praw danych narodowi izraelskiemu, przez życie i działalność Jezusa, po obietnice przyszłych wydarzeń uwidacznia się miłość w jej najróżniejszych ujęciach.

„Agape” to wyrażenie przewijające się przez całą treść Biblii. Czytelnik na łamach książki uczy się, w jaki sposób przejawiać to uczucie. Dowiaduje się również, że jest to miłość odwzajemniana przez Stwórcę. Dla wielu kluczowym fragmentem są Psalmy, w których swoimi ciepłymi odczuciami dzielą się starożytni poeci. Pomagają oni poznać cechy Boga na różne sposoby – przez badanie otaczającej ludzi natury, rozmyślanie nad dobrymi rzeczami, które ich spotkały czy dostrzeganiu korzyści wynikających z kierowania się biblijną mądrością. Dzięki nawiązaniu bliskiej więzi ze Stwórcą, odbiorca może lepiej zrozumieć istotę miłości opartej na zasadach.

Nierozłącznie bliskie są określenia „Storge” i „Filadelfia”, ponieważ „zdarza się przyjaciel bardziej przywiązany niż brat.” (Przysłów 18:24). Na kartach Biblii można się przekonać, jak wielką moc ma prawdziwa przyjaźń. Miłość między najbliższymi osobami to siła, której nie są w stanie powstrzymać żadne bariery. Świetnym przykładem może być więź Dawida i Jonatana, która była możliwa nawet przy około trzydziestoletniej różnicy wieku. Inna relacja łącząca te dwa rodzaje miłości dotyczy Rut i Noemi, czyli synowej i teściowej. Ani lata, ani odmienne pochodzenie nie zdołały rozdzielić tych kobiet. Są to dwa z wielu dobitnych przykładów, które uzmysławiają odbiorcy, co tak naprawdę się liczy w przyjaźni, jakie cechy przejawiać, żeby być dobrym przyjacielem i jak dobierać osoby warte obdarzenia taką miłością.

Co ciekawe, Biblia zawiera również wątki miłości romantycznej – „Eros”. Cała Pieśń nad Pieśniami poświęcona jest niezłomnemu uczuciu Szulamitki do młodego pasterza oraz nieudanych zalotach króla Salomona. Ten barwny opis walorów kochanków zdecydowanie odpowiada wyznacznikom miłości romantycznej. Jednak co ważne, bohaterka opisu stanowi przykład lojalności i rozwagi w wyborze partnera życiowego. Nie chce się spieszyć, podejmuje rozsądne kroki, żeby dochować wierności ukochanemu i nie wpaść w pułapkę powierzchownego uczucia króla. Co ujmujące w tej relacji to fakt, że by miłość romantyczna rzeczywiście mogła się rozwijać, musi iść w parze z pozostałymi jej rodzajami. Czytelnik poznaje niejako klucz do prawdziwego sukcesu w relacjach zakochanych – są oni swoimi najlepszymi przyjaciółmi, bliskimi niczym rodzina, nie pomniejszają znaczenia zasad moralnych, ale darzą się gorącymi uczuciami, podsycając ogień miłości.

 

Książka, jaką jest Biblia, to wyjątkowa pozycja. W aspekcie poruszanej w niej miłości zachwyca mnie różnorodność i niepopularne podejście do tematu – pełne ciepła, czystości, życzliwości. Szeroki wachlarz opisów i relacji stanowi zachętę do przeczytania tej pozycji, ponieważ zawiera ona treści odpowiednie dla osób w każdym wieku, niezależnie od wyznawanych poglądów. Mimo że nie jest to książka tylko o miłości, to pochodzi ona od Boga, czyli uosobienia miłości, co tym bardziej skłania mnie do polecenia jej innym.

                                                                                                                          Godzisz Julia , klasa: 3eh

KSIĄŻKI O ZAGŁADZIE KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ

WSZYSTKIE KSIĄŻKI DOSTĘPNE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Oparta na historii czeskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życiem, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu. Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w "fabryce śmierci", w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką, szmugluje je między barakami, co noc znajduje dla nich nowe kryjówki, kładąc na szali własne życie. 

Oparta na historii czeskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życiem, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu. Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w "fabryce śmierci", w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką, szmugluje je między barakami, co noc znajduje dla nich nowe kryjówki, kładąc na szali własne życie. 

Kołysanka z Auschwitz to beletryzowana, ale oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o walce matki z niewyobrażalną, bezduszną machiną nazistowskiego terroru w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Helene Hannemann robi wszystko, by uratować swoje dzieci. Gotowa jest na każde poświęcenie, byle tylko pozwoliło jej ono zapewnić maluchom większą rację żywnościową czy cieplejszy kąt. Kobieta z uwagi na swoje niemieckie pochodzenie zostaje wyznaczona przez doktora Josefa Mengele na dyrektorkę przedszkola w ramach romskiej części obozu koncentracyjnego. Istnienie tej oazy na pustyni smutku i głodu wydaje się niedorzecznością. Nikt nie wierzy, że przedszkole może naprawdę powstać, jednak Helene udaje się je stworzyć. Z pomocą romskich matek i kilku kobiet z personelu medycznego oraz dzięki wyposażeniu, jakie zorganizował Mengele, w dwóch barakach powstaje kolorowe, ciepłe i przytulne przedszkole. Miejsce, w którym dzieci choć na kilka godzin będą mogły zapomnieć o krzywdach, bólu i niedostatkach. Miejsce, gdzie dostaną mleko, opiekę i ciepło, tak bardzo cenne zwłaszcza w zimowych miesiącach.

Królestwo nie z tego świata

 

"Kto nie pamięta historii,
skazany jest na jej ponowne przeżycie.
George Santayana"[1]


Zofia Posmysz – pisarka, dziennikarka radiowa, autorka między innymi popularnego słuchowiska „W Jezioranach” i książki, na której kanwie powstał scenariusz głośnego filmu Andrzeja Munka „Pasażerka”. Więźniarka Auschwitz i Ravensbrück, obozowy numer 7566. Rocznik 1923. W momencie wybuchu II wojny światowej miała niecałe 17 lat, w momencie osadzenia w obozie – 19; w chwili przeprowadzania właśnie opublikowanych wywiadów – 93 i… pogodę ducha niedostępną dla niejednego młodego człowieka. „Królestwo za mgłą” jest pokłosiem wywiadów przeprowadzonych z nią podczas szesnastu spotkań wiosną 2016 roku przez Michała Wójcika, historyka i dziennikarza, konsekwentnie docierającego do niewielu już naocznych świadków II wojny światowej (rozmawiał między innymi z Lucjanem Wiśniewskim ps. „Sęp”, jednym z „likwidatorów” Kedywu AK, co zaowocowało wydaniem książki „Ptaki drapieżne”[2]).

Zofia Posmysz okazała się rozmówczynią, jak na swój wiek, bardzo… zabieganą: w chwili obecnej konsultuje zagraniczne realizacje opery „Pasażerka”, uczestniczy w wielu wspomnieniowych spotkaniach, organizowanych często z myślą o młodzieży, wyjeżdża, telefonuje, pisze… W pracowitej, serdecznej, uśmiechniętej staruszce trudno jest zobaczyć bitą, poniżaną, maltretowaną więźniarkę Auschwitz. Tylko ten wytatuowany numer… Tylko ta opowieść. Tylko jej książki...

Od wielu wspomnień obozowych, które na szczęście dla ludzkości są pieczołowicie zbierane, te różnią się optyką. O ile bowiem dość dokładnie wiadomo, jak wyglądała codzienność więźniów w Auschwitz, o tyle rzadko spotyka się zapis rozmaitych emocji i postrzegania tamtejszych realiów z perspektywy więźnia, który w obliczu zagrożenia nie zatracił intelektualnej przytomności na rzecz wszechobecnego wśród ofiar marazmu. W przypadku Posmysz za taki stan rzeczy odpowiadać mogła zarówno dająca pewność przetrwania wiara, na którą zresztą często się powołuje, jak i charakter, niepozwalający jej się poddać w myśl nieco kolokwialnej zasady „co mnie nie zabije, to mnie wzmocni”. Całkowicie nowatorska jest także ambiwalentna recepcja obozu zagłady – w baśniowej formie[3]: rządzone przez obłąkanego króla Królestwo Rycerzy Trupiej Czaszki, do którego można było dotrzeć jedynie sunącymi przez Mgłę (dym?) widmowymi pociągami, to oswajana wizja obozu śmierci; wizja zneutralizowana, nadająca i tak nierealnej w pojęciu ówczesnego człowieka rzeczywistości rysy groźnej, lecz znajomej baśni, próba nazwania nienazwanego. Zachodzący tutaj dualizm ontologiczny obala niejako Hartmannowskie rozróżnienie przedmiotów doświadczenia: realne stało się niewyobrażalne, dlatego w jego miejsce pojawiło się to, co irracjonalne. Istnienie Królestwa jedynie w wymiarze transcendentalnym bliskie jest zatem poglądom Ingardena, który twierdził, że „im większy kładzie się nacisk na transcendencję realnego świata w przeciwstawieniu do immanentnie dokonujących się przeżyć doświadczenia, im bardziej zdecydowanie podkreśla się radykalną różność immanentnej sfery czystej świadomości i transcendentnej sfery realnego świata (...), tym głośniej odzywa się wątpliwość, czy sensy przedmiotowe ukonstytuowane w immanencji odpowiadają adekwatnie temu, co w danym wypadku faktycznie istnieje”[4]. Takie solipsystyczne widzenie rzeczywistości niewątpliwie wspomagało codzienną obozową egzystencję, a przeniesienie jej w transcendentalny wymiar prawdopodobnie umożliwiło – przynajmniej w przypadku Posmysz – przetrwanie najcięższych momentów.

Ważnym elementem tych wspomnień są osoby, które bohaterka spotkała w obozach: z imienia i nazwiska (jakaż niesamowita pamięć u 93-letniej staruszki!) pojawiają się w nich Polacy, Żydzi i Niemcy, przy czym należy podkreślić, że nawet w przypadku tych ostatnich nie używa jednoznacznie negatywnych sformułowań. Postacią, którą przywołuje najczęściej jest Anneliese Franz, jej przełożona, uwieczniona później w postaci Aufseherin Lisy w „Pasażerce” – we wspomnieniach jawi się ona nieco inaczej niż w filmie Munka, któremu przypisywano (jak się okazuje, zbyt pochopnie) wizualizowanie homoerotycznych relacji panujących w obozach.

Dla rodzimej historii ważna jest pojawiająca się w tej opowieści osoba kapitana Tadeusza Paolone-Lisowskiego, jednego z czołowych organizatorów wewnętrznego ruchu oporu na terenie Auschwitz: Zofia Posmysz miała okazję spotkać go osobiście; obdarował ją medalikiem (zachowała go zresztą do dzisiaj) i – być może – okruchem uczucia, o ile takowe w ogóle mogło zaistnieć za drutami obozu śmierci. Lisowski nie przeżył osadzenia; został stracony w 1943 roku jako podejrzany o udział w wyzwoleńczych spiskach w Auschwitz (wraz z nim stracono pułkownika Teofila Dziamę).

Warto zaznaczyć, że Posmysz nie obwinia nikogo: nawet opisując zachowania hitlerowców (chociażby Unterscharfürera zwanego Köpfchen), unika bezpośrednich pejoratywnych określeń, czasami też zastanawia się nad ich dalszymi, powojennymi losami. Oczywiście, zachowany zostaje paradygmat kata i ofiary, jednakże bohaterka przy swoim szacunku dla człowieka – nawet najgorszego – stara się nikogo nie oceniać, a tym bardziej nie wydawać wyroków, to bowiem w jej mniemaniu należy do Najwyższego. Jej cichy, pozbawiony nienawiści głos stanowi ważny kontrapunkt dla dzisiejszego dyskursu o Holokauście, zwłaszcza umiejscawianego w perspektywie ogólnoeuropejskiego odrodzenia ruchów nacjonalistycznych i powszechnego zapomnienia bądź ignorowania Zagłady (spod znaku #Yolocaustu czy krzywdzącej retoryki „polskich obozów koncentracyjnych”). Poprzez taki rodzaj narracji pisarka pokazuje, jak ważna jest pamięć i jej kultywowanie bez jednoczesnego epatowania postawą ofiary: to przejmujący przykład pogodzenia się z losem – przy kategorycznym braku zgody na historyczną amnezję charakteryzującą kolejne pokolenia.

Po tę pozycję powinni przede wszystkim sięgnąć ludzie młodzi: nie tylko ze względu na prymarny obowiązek kultywowania pamięci, ale również po to, żeby zobaczyć, jak – i jakim językiem (w dzisiejszej epoce tzw. „hejtu”, uprzedzeń i nienawiści wobec drugiego człowieka) – można mówić o rzeczach bolesnych. Jako przesłanie wypływające z tej opowieści należy również traktować siłę niezachwianej wiary i pokory wobec niebagatelnych (wojna!) przeciwności losu, w których perspektywie dzisiejsze problemy jawią się jako błahostki.

Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości.

Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła wszystko, żeby ratować ostatnich wiedeńskich Żydów. Kiedy na polecenie własnego ojca, wysokiego rangą generała Trzeciej Rzeszy, trafiła do obozu w Auschwitz, jej piękny świat legł w gruzach. Przerażającą codziennością stały się głód, strach i cierpienie.

Kilkadziesiąt lat późnej Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie, angażuje się w poszukiwania portretu młodej skrzypaczki, który pierwszy raz ujrzała, będąc jeszcze dzieckiem. Podczas próby odnalezienia zaginionego arcydzieła los stawia na jej drodze Williama Hanovera, którego dziadek może być kluczem do rozwiązania zagadki dziewczyny z obrazu.

"Motyl i skrzypce" to poruszająca opowieść o odkrywaniu piękna w najstraszniejszych miejscach: mrocznych zakątkach Auschwitz i zakamarkach poranionych serc. To również historia o tym, jak nie stracić wiary w Boga nawet w samym środku piekła. 

"Chciałbym, żeby wypowiedzi ludzi z którymi rozmawiałem były nie tylko świadectwem, ale również przeciwwagą dla wielu tekstów naukowych dotyczących Zagłady. Nie neguję potrzeby naukowych opracowań i rzetelnej metodologii, uważam jednak iż nic nie ma większej siły, niż bezpośredni przekaz. Dla mnie, wychowanego wśród Ocalonych, jest on ponad wszystko".
Od autora


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć, że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu. Także to, że w większości nigdy nie poznali wielu ze swych najbliższych.
 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Te małe przenikliwe prozy poruszają i niepokoją jednocześnie. Jeżeli diagnoza, jaką stawiają, jest słuszna, to mamy w Polsce wielki problem.
Olga Tokarczuk

31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. Ich narratorzy pozostają anonimowi. Niektórzy wciąż się ukrywają, inni nie dopuszczają myśli, że mogą być Żydami, jeszcze inni w dobrej wierze opowiadają antysemickie frazesy. Mikołaj Grynberg uważnie słucha.

Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach – radzi narrator tytułowej historii. To wszystko normalnemu człowiekowi w głowie się nie mieści – mówi narrator innej.
Tekstom towarzyszą zdjęcia, nieoczywiste – jak te historie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii.

Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

"Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris

Miłość, która zrodziła się w piekle nazistowskich obozów koncentracyjnych. Łamiąca serce i dodająca otuchy powieść oparta na faktach. Heather Morris opisuje prawdziwą historię tatuażysty z Auschwitz.

"Podróż Cilki" Heather Morris

Kontynuacja bestsellera "Tatuażysta z Auschwitz." Historia młodziutkiej Cilki, zesłanej po wyzwoleniu na Sybir. Opowieść o cierpieniu i odwadze. O człowieczeństwie i nadziei – nawet w najgłębszych ciemnościach.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Rok szkolny 2018/19 rozpoczęliśmy od uczestnictwa w Narodowym Czytaniu " Przedwiośnia " Stefana  Żeromskiego. W Ogólnopolskiej akcji wzięła udział Elżbieta Siniawska- nauczyciel bibliotekarz,  maturzyści będą obcować z dziełem na lekcjach języka polskiego. 

 

Nie tylko smacznie, ale i romantycznie.

 

Po raz kolejny w Zespole Szkół nr 7 im. Komisji Edukacji Narodowej zapanowała niecodzienna atmosfera. 31 marca 2017 r. odbyła się XVI Edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego " Romantyczna dusza". Tegoroczne zmagania objęli honorowym patronatem: Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Wałbrzycha i Wałbrzyska Fundacja " Museion".

W konkursie wzięli udział miłośnicy poezji i mistrzowie recytacji z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych całego powiatu. Celem konkursu było uwrażliwianie na piękno języka polskiego i popularyzowanie wybitnych dzieł literatury polskiej i światowej .Młodzież doborem tekstów potwierdziła swoją dojrzałość literacką, zaprezentowano bowiem klasykę , twórczość związanego z Wałbrzychem Mariana Jachimowicza oraz utwory własne.

Recytacjom, jak co roku przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie :

Pani Barbara Ziółkowska

Pani Elżbieta Kwiatkowska - Wyrwisz

Pani Krystyna Pac-Marcinkowska

Poziom artystyczny tegorocznego konkursu był wysoki i bardzo wyrównany, co potwierdza długa lista laureatów.

W kategorii szkół gimnazjalnych nagrodzono:

 

I miejsce - Krzysztof Jankowski

II miejsce - Damian Bylicki

III miejsce- Natalia Hoffman

 

Wyróżnienie przyznano Katarzynie Niemiec , a wyróżnienie specjalne ufundowane przez Fundację "Museion" w Wałbrzychu otrzymała Oliwia Andrasz za popularyzację twórczości Mariana Jachimowicza .

Nagrodę Publiczności otrzymał Damian Bylicki.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodzono:

 

I miejsce - Aleksandra Bardowska

II miejsce - Martyna Babecka

III miejsce- Łukasz Czernik

Wyróżnienie za popularyzację własnej twórczości przyznane przez Fundację "Museion" otrzymała Weronika Pawlik.

Nagrodą Publiczności wyróżniono Martynę Babecką

 

Jak co roku uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół nr 7 mogli zaprezentować swoje umiejętności w obsłudze gości, dekoracji stołów i przygotowaniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników konkursu..

Grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjno-kulturalnego „Liga szkół Jana Karskiego”, którego hasłem przewodnim jest „Karski my hero”. Program jest realizowany przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha.
Celem programu jest upowszechnianie wartości uosabianych przez Jana Karskiego: odwagi, odpowiedzialności, poszanowania godności człowieka oraz dialogu międzykulturowego, a także promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Realizację programu rozłożyliśmy na szereg działań ,które rozpoczynamy już w listopadzie, a zakończymy w marcu przyszłego roku -podsumowaniem w byłym obozie zagłady Gross-Rosen w Rogoźnicy.

 

Pierwszy etap projektu to przygotowanie i ekspozycja wystawy poświęconej Janowi Karskiemu. Wystawa prezentuje młodość w rodzinnej Łodzi,czas wojny(raporty ,w których informował świat o zagładzie Żydów),działalność powojenną  w służbie demokracji, liczne odznaczenia i uznanie w oczach opinii publicznej całego świata.

 Posumowanie konkursu plastycznego pt:,,Za dużo widziałem w czasie wojny".

Konkurs miał na celu przybliżenie postaci i działalności Jana Karskiego - legendy Polskiego Państwa Podziemnego. Zespoły klasowe wykonały gazetki poświęcone bohaterowi. Spośród zgłoszonych prac, jury w składzie :

mgr Beata Myjak, mgr Celina Naworska i mgr Elżbieta Siniawska, postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby.

I miejsce

Matlewska Nicola

Bąkiewicz Klaudia klasa Ie

II miejsce

Kowalska Samanta

Przygodzki Lucjan

Sobierski Bartek klasa III g

III miejsce

Forysiak Weronika

Sobiesiński Sebastian klasa II g

Wyróżnienie

Wiktor Eryk klasa 3 k

Wyróżnienie

Rachwalska Magdalena

Kaczorek Nikola klasa III g

Wyróżnienie

Adamczewska Nikola

Sikorska Natalia

Jeryng Adam klasa III g

 

Indywidualni uczestnicy wykonali prace plastyczne związane z postacią i działalnością Jana Karskiego. Jury oceniło oryginalność ujęcia tematu,

poprawność merytoryczną i estetykę . Wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce

Szkólska Natalia klasa II eh i Pławińska Weronika klasa Ig

II miejsce

Weiss Oliwia klasa II eh i Partyńska Wioletta klasa IV u

III miejsce

Bujak Klaudia klasa II g i Kowalska Katarzyna klasa I u

 

Rozdanie nagród i upominków będzie miało miejsce podczas podsumowania projektu w III 2017 r.

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

 

 

LAUREACI KONKURSU WIEDZY O JANIE KARSKIM

 

I miejsce Marcin Kamiński kl. IV u

II miejsce Weronika Pławińska kl. I g

III miejsce Weronika Forysiak kl. II g

 

 

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

                              "EMISARIUSZ"

 W dniu 03.04.2017 r klasa  Iu pod opieką Pani Beaty Myjak przygotowała i przedstawiła spektakl poświęcony postaci Jana Karskiego pt : "Emisariusz" .

Montaż słowno -muzyczny przybliżył sylwetkę niezłomnego bohatera i zwrócił uwagę na konieczność kontynuowania postawy tolerancji i dialogu we współczesnym świecie. W trakcie występu nie zabrakło odczytania wybranych fragmentów książki pt: " Tajne państwo".

Laureaci  poszczególnych etapów projektu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi. Wszyscy uczestnicy projektu w dniu 10.04.2017r uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do byłego obozu "Gross-Rosen" w Rogoźnicy.

 

                      Poznaliśmy wstrząsającą historię

 

    dniu 10.o4.2017. podsumowaliśmy projekt poświęcony Janowi Karskiemu. Wszyscy zaangażowani w jego realizację uczniowie Zespołu Szkół nr 7, dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców, pojechali na wycieczkę dydaktyczną do byłego obozu 'Gross-Rosen" w Rogoźnicy. Podczas niej, młodzież zapoznała się z tragicznymi warunkami życia więźniów w obozie koncentracyjnym. Historia  miejsca pozwoliła uzmysłowić ,że na naszym terenie funkcjonowała sieć obozów, w których uśmiercano ludzi przez pracę ponad siły i brak żywności. Młodzież uświadomiła sobie, że żyje w czasach pokoju i nie brakuje jej środków niezbędnych do życia. Umiera pokolenie tych,  którzy pamiętają dramatyczne czasy wojny, dlatego tak ważne jest  przywrócenie właściwego znaczenia słowom dialog i tolerancja.

Karski -my hero to ucieleśnienie działań, przy których na widok własnej twarzy w lustrze nie będziemy musieli się krzywić.

 

 

Godnie uczciliśmy Dzień Niepodległości


Dnia 10.11.2016r w Starej Kopalni Młodzieżowa Rada Miasta Wałbrzycha zorganizowała Ogólnoszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej, na którym naszą szkołę reprezentowała Joanna Nowicka. Zaśpiewała piosenkę Sławy Przybylskiej pt. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” i zajęła pierwsze miejsce. Serdeczne gratulacje!  

W roku szkolnym 2016/17 przystępujemy do realizacji projektu pt:      

"WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO BIBLIOTEKI".

Projekt jest serią działań mających na celu upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji wśród dzieci i młodzieży.Stanowi odpowiedź na potrzebę propagowania kultury czytania w środowisku o niskim poziomie kompetencji kulturowych i społecznych.Rozwijanie skłonności do czytania dla przyjemności u uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej na fundamentalne znaczenie dla osiągania wyższych wyników w nauce ,podnoszenia kompetencji kluczowych i doskonalenia potencjału zawodowego.

Zaplanowane działania:

Kontynuacja prowadzenia strony internetowej, na której umieszczane są wiadomości dotyczące nowości na rynku wydawniczym , poradnik dla maturzystów oraz Klub Recenzenta.

-Organizacja cyklicznej ( październik) imprezy zatytułowanej "Tydzień biblioteki szkolnej", w ramach której odbywają się kiermasz książki i lekcje biblioteczne propagujące czytelnictwo.

- Zagospodarowanie kącika rekreacyjnego ucznia. DRZEWO DOBRYCH WYBORÓW , na którym umieszczone są obwoluty książek i krótkie recenzje książek wartych przeczytania i w formie liści propozycje do zakupu. W ten sposób powstanie szkolna lista wyborów czytelniczych.

- "CAŁA SIÓDEMKA CZYTA" ekspozycja czasopism prenumerowanych przez szkołę z zaznaczonymi artykułami godnymi uwagi.

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

-ULUBIONE KSIĄŻKI NASZYCH NAUCZYCIELI

-CZYTAM,BO LUBIĘ

-GOTUJEMY JAK W SOPLICOWIE

-WAŁBRZYCH Z POWIEŚCI JOANNY BATOR W KADRZE APARATU FOTOGRAFICZNEGO

-LITERATURA TO NIE TYLKO LEKTURA-szukamy kontekstów literackich do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

-Z KSIĄŻKĄ W PLECAKU

-Z KSIĄŻKĄ MĄDRZE I ZDROWO

-KAWIARENKA POETYCKA

-ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

-WALENTYNKI W BIBLIOTECE

- UWALNIANIE KSIĄŻEK-BOOKCROSSING

-KSIĄŻKA MA SMAK

-POEZJA Z GRUZÓW

-DZIEŃ JANA KARSKIEGO

-POEZJA I MUZYKA -dwie siostry

-Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU

Sprawozdania z realizacji kolejnych etapów projektu będą umieszczane w trakcie roku szkolnego 2016/17.

 

HALLOWEEN z książką!!!

                   

 

Czytelnik przez całe życie

Rozpoczęliśmy realizację projektu promującego czytelnictwo pt. "Czytelnik przez całe życie". Dnia 4.12. św.Mikołaj  odwiedził dzieci z  Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu i przeczytał im "Mikołajkowe bajki". Miło było zobaczyć uśmiech na małych buźkach i zainteresowanie kolorowymi bajkami. 

 

Prosimy o wsparcie naszej akcji i oddanie głosu na projekt nr 409 http://www.nowaera.pl/component/projektzklasa6/projekty/pokaz/1264.html

 

Każdy może oddać jeden głos dziennie. Aby zagłosować należy kliknąć w ikonę głosuj i postępować zgodnie ze wskazówkami. Należy pamiętać o potwierdzeniu oddania głosu, poprzez kliknięcie w link w wiadomości email. 

 

 

NAKRĘCAMY SIĘ NA CZYTANIE!!!

W tym roku szkolnym „ Nakręcamy się na czytanie”. Przystąpiliśmy do Konkursu Ministerstwa Edukacji  Narodowej pt.: „ Książki naszych marzeń”,  przy Waszej pomocy powstała lista  50 książek o przeczytaniu których marzycie. Nakręciliśmy  film promujący czytelnictwo, w którym wystąpili uczniowie klasy IIg: Kamila Minierska, Maciej Runo i Radek Kopeć. 

5 marca 2015r w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. Mobilna Komisja Wyborcza odwiedziła wszystkie obecne klasy i zebrała głosy typujące najciekawsze i ostatnio przeczytane książki. A oto Książkowa  Lista Przebojów .

 

Piekara Jacek

Szubienicznik 

Mayer Stephenie

Przed świtem

Sapkowski Andrzej

Miecz przeznaczenia

Green John

Gwiazd naszych wina

Mayer Stephenie

Zmierzch

Mayer Stephenie

Księżyc w nowiu

Mayer Stephenie

Zaćmienie

King  Stephen

Joyland

Fitzpatrick Becca

Crescendo

 Fitzpatrick Becca

Finale

Sparks Nicholas

Dla Ciebie wszystko

Zusak Markus

Złodziejka książek

Oliver Lauren

Requiem

 Oliver Lauren

Delirium

Sparks Nicholas

Bezpieczna przystań

Bator Joanna

Chmurdalia

Black J.R

Szkielet w mojej szafie( cykl „Krąg ciemności”)

Coelho Paulo

Jedenaście minut

George Nina

Lawendowy pokój

Bronte  Charlotte

Jane Eyre

King  Stephen

Stukostrachy

Hoover   Colleen

Hopeless

Fitzpatrick Becca

Black Ice

Westwater Judy

Dziecko ulicy

Hoover  Colleen

Losing Hope                      

Joseph Teller

Dziesiąta sprawa

Bator Joanna

Ciemno prawie noc                        

Glass Cathy

Skrzywdzona

Miłoszewski Zygmunt

Domofon

Wollny Mariusz

Kacper Ryx i król przeklęty

Wollny Mariusz

Kacper Ryx i król alchemików 

Hulick  Douglas

Honor złodzieja

Cabre Jaume

Wyznaję

Schmitt Eric-Emmanuel

Papugi z placu d”Arezzo

Pilipiuk Andrzej

Cykl  Oko Jelenia

Miłoszewski Zygmunt

Gniew

Merico  Marisa

Księżniczka mafii

Coben Harlan

Tylko jedno spojrzenie

Andrews Virginia Cleo

Kwiaty na poddaszu

Clare Cassandra

Miasto Kości

Quinn Susanna

Szklane gejsze

Evans Nicholas

Serce w ogniu

Gordon Roderick,  Brian

Tunele

Miklaszewska Danuta

Pieśń dla Feniksa

Orkan Rafał

Dziki Mesjasz

Fink  Ida

Wiosna1941

Munro Alice

Taniec szczęśliwych cieni

Dehnel Jacek

Lala

Genova Lisa

Motyl

Weaver  Eva 

Lalki z getta

Terzani Tiziano

Koniec jest moim początkiem

Leyson Leon

Chłopiec z Listy Schindlera

Sellmair Nikole

Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił

Janko Anna

Mała Zagłada

Nowak Szymon

Dziewczyny wyklęte

 

SUKCES





KRYSTIANA WESOŁOWSKIEGO

Krystian tą pracą zakwalifikował się do drugiego etapu

IX Ogólnopolskiego Konkursu Norwidowskiego organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstawie. Życzymy mu powodzenia.

 

Poniżej galeria prac Krystiana Wesołowskiego